O nas

Dec 29, 2015

Nowy system informacji lotniskowej w bydgoskim porcie lotniczym


Miniony rok, był dobrym i owocnym okresem dla wielu lotnisk w Polsce, tym samym niezwykle pracowitym dla firmy GMT. W związku ze wzrostem częstotliwości połączeń powietrznych i z rosnącą liczbą pasażerów, porty lotnicze poczyniły ogromne inwestycje w infrastrukturę lotnisk. Ich celem była przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa i komfortu pasażerów.

Kategoria: Informacje ogólne
Napisał: GMT

Rok 2015 okazał się dla lotniska w Bydgoszczy drugim najlepszym okresem w prawie 100-letniej historii i rekordowym pod kątem zrealizowanych inwestycji. Jedną z ważniejszych inwestycji była wymiana systemu informacji podróżnych FIDS, oraz uruchomienie systemu automatycznych zapowiedzi głosowych.

Firma GMT – główny wykonawca zadania – zdemontowała stare tablice informacyjne, a w ich miejsce zainstalowała urządzenia najnowszej generacji, współpracujące z zaprojektowanym również przez siebie, systemem wspomagającym pracę lotniska. Wdrożony system jest zgodny ze standardami IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) i umożliwia zarządzanie operacjami lotniczymi oraz zasobami sprzętowymi. Dzięki niemu następuje wymiana informacji pomiędzy partnerami: portem lotniczym, organem zarządzającym ruchem lotniczym, dostawcą paliw, agentami obsługi naziemnej i przewoźnikami lotniczymi. System, oparty o centralną bazę, gromadzi dane związane z operacjami lotniczymi w porcie i przetwarza je w informacje kierowane do poszczególnych służb lotniska oraz przekazywane pasażerom za pomocą odbiorników wizualnych i systemu nagłośnienia (DSO).

W ramach zleconego zadania, firma GMT zamontowała na terenie portu 26 monitorów LED w rozmiarach 40 cali, dwie tablice informacyjne, 12 stacjonarnych stacji operatorskich oraz 10 stanowisk mobilnych systemu. Dobrej jakości urządzenia i profesjonalne oprogramowanie umożliwią personelowi lotniska sprawną obsługę pasażerów, a podróżnym zapewnią wygodę w poruszaniu się po porcie.